Rosja wychodzi z Traktatu o Otwartych Przestworzach


 

 

15. stycznia 2021 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej (MSZ FR) poinformowało na swojej stronie internetowej o rozpoczęciu procedury wyjścia przez FR z Traktatu o Otwartych Przestworzach (Treaty on Open Skies, TOS). Po sfinalizowaniu procedur, stosowne zawiadomienie ma zostać przekazane państwom-depozytariuszom, którymi są Węgry i Kanada1.


Swoją decyzję FR uzasadniła opuszczeniem 22. listopada 2020 r. traktatu przez USA, co – zdaniem MSZ FR - „w sposób istotny naruszyło równowagę interesów Państw-Uczestników osiągniętą przy podpisywaniu Traktatu, przyniosło poważne straty jego funkcjonowaniu, podważyło rolę TOS jako instrumentu wzmacniającego zaufanie i bezpieczeństwo”2.


Strona rosyjska konstatuje również, że przedłożyła konkretne, odpowiadające warunkom Traktatu propozycje dotyczące przedłużenia jego działania, nie zostały jednak one poparte przez sojuszników USA3. Jak stwierdził dyrektor pionu naukowego międzynarodowego klubu dyskusyjnego „Wajdał” Fiodor Łukjanow, Rosja proponowała europejskim członkom NATO nieudostępnianie USA danych pozyskanych w ramach czynności przewidzianych przez Traktat4.


TOS5 podpisany został 24. marca 1992 r. w Helsinkach przez 27 państw-członków NATO i byłego Układu Warszawskiego i zaliczany jest do środków budowy zaufania w dziedzinie wojskowej, jego istotą jest zaś stworzenie państwom-stronom możliwości dokonywania obserwacji dowolnej części terytorium pozostałych sygnatariuszy przy użyciu nieuzbrojonych samolotów obserwacyjnych i innej aparatury6. Traktat wszedł w życie 1. stycznia 2002 r. 7Polska została jego sygnatariuszem 17. maja 1995 r. 8


USA poinformowały w końcu maja 2020 r. o uruchomieniu procedury wycofania się z Traktatu, oskarżając stronę rosyjską o jego liczne naruszenia oraz posługiwanie się nim jako instrumentem presji wojskowej. Rosja odrzucała oskarżenia Waszyngtonu, równocześnie zaś rzecznik prasowy jej prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że wycofanie się przez USA z Traktatu czyni porozumienie martwym9.


O podkopywanie Traktatu oskarżył Rosję zastępca rzecznika prasowego NATO Piers Cazalet, wyrażając przy tym nadzieję na dalszą współpracę z FR w zakresie kontroli zbrojeń10. „Krokiem zgodnym z prawem” nazwał z kolei wyjście FR z Traktatu przewodniczący komisji Rady Federacji (rosyjskiego senatu) ds. polityki informacyjnej Aleksiej Puszkow11. Przewodniczący komisji Dumy (izba niższa rosyjskiego parlamentu) ds. międzynarodowych Dmitrij Nowikow stwierdził, że MSZ FR przygotuje stosowne dokumenty które następnie będą głosowane przez Dumę12. Stosownej inicjatywy ze strony Prezydenta FR lub rządu FR spodziewa się przewodniczący komisji Rady Federacji ds. międzynarodowych Konstantin Kosaczew13.


Wedle opinii F. Łukjanowa, decyzja Rosji o wyjściu z TOS była słuszna, gdyż nie było praktycznie szans by Joe Biden zdecydował się wrócić do Traktatu. Zdaniem F. Łukjanowa, TOS, będąc porozumieniem podpisanym jeszcze w XX wieku, zdezaktualizował się w nowych warunkach i potrzebne są nowe środki budowy zaufania wojskowego. Wedle eksperta, bfTOS był po części symbolicznym a po części praktycznym instrumentem utrzymania przejrzystości i stabilności strategicznej, ale jego upadek nie spowoduje żadnej tragedii14.


W pojawiających się komentarzach zwraca się uwagę, że Unii Europejskiej nie udało się przekonać USA do pozostania w TOS i że faktyczny upadek Traktatu utrudni regulację napiętych szczególnie od 2014 r. stosunków Zachodu i Rosji15.


Ronald Lasecki

6A. Towpik, Bezpieczeństwo w stosunkach międzynarodowych, [w:] E. Haliżak, R. Kuźniar (red.), Stosunki międzynarodowe. Geneza-struktura-dynamika, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2004, s. 158.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Prawda patriarchatu

Separatyści wygrywają w Polinezji Francuskiej

Popieram akcję Grzegorza Brauna