Grody na Łysej Górze i w Osieku koło Błonia

 

Grodzisko pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku, gdy było najpewniej siedzibą księcia czerskiego (1247-1248) i mazowieckiego (1248-1262) Siemowita I (1215-1262). W latach 1280-1282 było grodem kasztelańskim i siedzibą kasztelana Mikołaja.





Grodzisko wybudowano nad Mrową (dziś Utratą) której koryto w czasach istnienia grodziska przebiegało o 40 metrów od niego (dziś jest to 100 metrów), na wzniesieniu moreny czołowej. Od strony północnej znajdowało się podgrodzie otoczone fosą i ziemno-drewnianym wałem. W części północnej znajduje się 8-metrowy stożek ziemny otoczony dodatkowo wewnętrznym wałem i fosą. Na północnym wzniesieniu odkryto ślady ceglanego budynku, pełniącego najprawdopodobniej rolę siedziby Siemowita I i jego syna Konrada II. Ponadto w grodzisku znajdowały się pomieszczenie do zmiękczania rogu, pracownia złotnika, piwniczka i wędzarnia. Znaleziono też sprzączki, bransolety, paciorki, klucze, igły, szpile, noże, nożyczki i inne artefakty.




Grodzisko Osiek jest słabo widoczne z ziemi – jego deniwelacja w stosunku do sąsiedniej równiny wynosi jedynie 1,5 m. Jego istnienie odkryli w 1968 r. Józef Matusik i Jerzy Miszalski dzięki analizie zdjęć lotniczych, odkrycie potwierdziły późniejsze znaleziska archeologiczne1. Od strony wschodniej odkryto, na wcinającym się w dolinę Utraty niewysokim, płaskim i rozległym wzniesieniu istnienie osady podgrodowej. Grodzisko miało charakter pierśnieniowaty, z podwójną linią wałów i fosą. Dokładniejszy jego opis zawdzięczamy Andrzejowi Niewęgłowskiemu, z którego pracy2 korzystałem przygotowując się do wyprawy i redagując niniejszą notatkę. 


 

Grodzisko wzniesiono w pierwszej połowie XIII w. i wraz z oddalonym o 1 km. grodziskiem na Łysej Górze oraz kolegiatą romańską w Błoniu i prawdopodobnym gródkiem w Kopytowie (wykopaliska identyfikują tam osadnictwo z XI-XIV w.) tworzyły jeden system obronny wzdłuż rzeki Mrowy (dzisiejszej Utraty). Forpocztą tego systemu był wzniesiony również w XIII w. gród w Zamczysku w Puszczy Kampinoskiej. System wykorzystywał więc geograficzne walory południowego Mazowsza w postaci rzeki Wisły, równoleżnikowo układających się pasm wydmowych i bagiennych Puszczy Kampinoskiej, oraz rzeki Mrowy. Jego ramy tworzyły na zachodzie Sochaczew wraz z warownym dworem książęcym w Trojanowie oraz na wschodzie również ufortyfikowana siedziba książęca w Jazdowie położonym na Skarpie Warszawskiej. Grody w Osieku i na Łysej Górze miały gospodarcze i administracyjne oparcie w kasztelanii w Rokitnie, zaś gród w Trojanowie w kasztelanii w Sochaczewie gdzie również istniał gród. Kompleks grodów w Błoniu był połączony z kompleksem w Sochaczewie drogą prowadzącą wzdłuż Mrowy.


System geostrategiczny którego elementami były grody na Łysej Górze i w Osieku w pierwszej połowie XIII w., bronił Mazowsza przed najazdami Prusów, zaś w drugiej połowie wieku przed najazdami Litwinów. Po podziale Mazowsza przez Konrada I (1188-1247) w 1236 r. na część północną oddaną jego najstarszemu synowi Bolesławowi I (1210-1248) i południową pozostawioną przy sobie a następnie odziedziczoną przez Siemowita I (1213-1262) miał on rozgraniczać posiadłości Piastów mazowieckich. 

rozlewiska nad Utratą widziane z grodziska Osiek

 

System zniszczony został podczas walk pomiędzy synami Siemowita I: Bolesławem II (1251-1313) i Konradem II (1250-1294) – po sukcesach tego pierwszego, z inicjatywy drugiego nastąpiła wyprawa ruska która doszła aż pod Brześć Kujawski, po śmierci jednak Konrada II jego brat podporządkował sobie całe Mazowsze. W nowych warunkach geopolitycznych grody obronne usytuowane geostrategicznie na wysokich brzegach Bzury (Trojanów, Sochaczew), Mrowy (Osiek, Łysa Góra), oraz na skarpie wiślanej (Jazdów) straciły znaczenie i na ich miejscu powstały miasta lokacyjne (Sochaczew, Błonie, Warszawa).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Prawda patriarchatu

Separatyści wygrywają w Polinezji Francuskiej

Popieram akcję Grzegorza Brauna