Hala Targowa w Radomiu

 


Halę wzniesiono w 1898 r. według projektu Augusta Zalewskiego i była to najnowocześniejsza z istniejących w tamtym czasie hal targowych na ziemiach polskich. Halę władze Radomia wybudowały pod presją rosyjskich władz gubernialnych, dążąc wspólnie z nimi do stworzenia konkurencji dla żydowskiego targowiska przy ulicach Wałowej i Podwale. Do budynku w kolejnych latach przylgnęły zwyczajowe nazwy takie jak „Rajszula”, „Jatki”, „Senior”, „Radomskie Sukiennice”. Handlowano w nim głównie mięsem ale w latach okupacji młody Andrzej Wajda doglądał w podziemiach budynku poprawności kiszenia się kapusty.



Po wojnie hala stała się własnością Państwowego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego i w 1948 r. przeszła gruntowną modernizację, po czym umieszczono w niej Państwowy Dom Towarowy „Senior”. Od 1982 r. budynek hali wpisano na listę zabytków. W 1995 r. budynek sprywatyzowano a nowy właściciel poddał go kolejnemu remontowi, przywracając hali jej dawne walory architektoniczne i zachowując jej funkcję handlową. Obecny właściciel Stanisław Staniszewski chce rewitalizować „Seniora” na podobieństwo warszawskiej Hali „Koszyki”, która od 2016 r. stała się modnym punktem na gastronomicznej mapie Stolicy. Latem 2023 r. budynek był jednak wciąż zamknięty i nieużytkowany.



Hala jest obiektem trzykondygnacyjnym i podpiwniczonym, zbudowanym w układzie bazylikowym z trzema nawami i pięcioma wejściami. Historycznie znajdowało się w nim szesnaście jatek z doprowadzoną do każdej bieżącą wodą. Obecnie Hala wchodzi w skład Radomskiego Szlaku Historycznego.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Prawda patriarchatu

Separatyści wygrywają w Polinezji Francuskiej

Popieram akcję Grzegorza Brauna