Niger wycofuje się z Międzynarodowego Trybunału Karnego
W czwartek osiemnastego czerwca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) otrzymał wniosek Nigru o wycofanie Niamey z udziału w instytucji. Wniosek wejdzie w życie pod dwunastu miesiącach od złożenia, do tego czasu afrykańskie państwo formalnie zobowiązane jest wypełniać swoje powinności wobec MTK. We wrześniu 2025 roku wycofanie się z instytucji ogłosiły wszystkie trzy państwa Sojuszu Państw Sahelu (fr. Alliance des É tats du Sahel, AES): Niger, Mali i Burkina Faso, nazywając MTK „narzędziem neokolonialnych represji w rękach imperializmu”. Za kwiecistą suwerenistyczną retoryką kryje się fakt, że założony w 2002 roku MTK, mający w założeniu ścigać sprawców najpoważniejszych przestępstw popełnionych na świecie gdy państwa nie chcą lub nie są w stanie tego robić, wyprowadzał swoje działania głównie z obcej między innymi krajom afrykańskim zachodniej ideologii liberalnej, podejmował je zaś głównie wobec najsłabszych, czyli wobec osobistości z kontynentu afrykańskiego. Wśród 125 dotych...