Eskalacja kryzysu algiersko-sahelskiego

 


W nocy z 31 marca na 1 kwietnia Algieria, przy pomocy pocisku ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze zestrzeliła należący do Malijskich Sił Zbrojnych (fr. Forces Armeés Maliennes, FAMa) uzbrojony dron obserwacyjny produkcji tureckiej. Strona algierska twierdzi że dron dwukrotnie naruszył jej przestrzeń powietrzną na głębokość 1,6 km. i że był to trzeci tego rodzaju incydent „w ciągu zaledwie kilku miesięcy”. Według strony malijskiej wrak drona znajdował się 9,5 km. od granicy z Algierią a łączność z maszyną została zerwana 441 m. dalej.


W odpowiedzi na incydent, w niedzielę 6 kwietnia na konsultacje zostali odwołani ambasadorowie reprezentujący w Algierze Mali, Niger i Burkina Faso, zaś premier Mali Abdoulaye Maïga ogłosił wycofanie swego państwa ze wspólnego komitetu pracy (fr. Comité d'état-major conjoint, CEMOC) z Algierią. Bamako, Niamey i Wagadugu sprzymierzone są w ramach zawiązanego 16 września 2023 roku Sojuszu Państw Sahelu (SPS, fr. Alliance des États du Sahel) na mocy podpisanej tego dnia przez ich przywódców Assimiego Goïtę, Ibrahima Traoré i Abdourahamane'a Tianiego „Karty z Liptako-Gourma”. SPS miał początkowo charakter przymierza odpornego przeciwko petryfikującej neokolonialne zależności CEDEAO (fr. Communauté Économique des États de l'Afrique de l'Ouest) z której trzy państwa Sahelu wystąpiły już 29 stycznia 2023 roku, szybko jednak zaczął nabierać cech konfederacji.


Popołudniem 6 kwietnia bieżącego roku Algieria odwołała swoich ambasadorów z Bamako i Niamey oraz opóźniła wyjazd ambasadora do Wagadugu. W poniedziałek 7 kwietnia Algier ogłosił zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej dla statków powietrznych Mali. Kilka godzin później analogiczny zakaz dla statków powietrznych Algierii ogłosiło w odniesieniu do swojej przestrzeni powietrznej Bamako. Ministerstwa spraw zagranicznych obydwu państw obrzucają się też nawzajem oskarżeniami: Algier oskarża Bamako o realizowanie „projektu puczystowskiego”, zaś państwo Sahelu swojego maghrebskiego sąsiada o „wspieranie terroryzmu”.


To ostatnie stwierdzenie nawiązuje do przychylności Algieru wobec działającego w rejonie Tinzawaten, gdzie doszło do incydentu z dronem, Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (fr. Mouvement national de libération de l'Azawad, MNLA) i innych grup zbrojnych z którymi walczą FAMa i rosyjscy sojusznicy Bamako. Pod koniec stycznia 2024 roku junta w Bamako ogłosiła wycofanie się z natychmiastowym skutkiem z porozumienia pokojowego podpisanego w Algierze w 2015 roku a między innymi w sierpniu 2024 roku dronowe ataki Malijczyków i Rosjan w rejonie Tinzaweten spotkały się z protestami Algieru.



Ronald Lasecki


Wesprzyj moją pracę analityczną


Postaw mi kawę


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Antysystem istnieje

Dlaczego chrześcijańska prawica nie jest rozwiązaniem?

Prawica w świetle pogaństwa